Skip Navigation
Print Share

Past Award Recipients

Presidential Award
2000
Bill Daniels (posthumously)
2005
Cody Unser
2009
Center for Nonprofit Excellence
 
Outstanding Philanthropic Foundation
1996
McCune Charitable Foundation
1997
Hugh B. and Helen K. Woodward Trust/Sandia Foundation Community Foundation
2000
Albuquerque Community Foundation
2001
PNM Foundation
2003
Thaw Charitable Trust
2004
RD & Joan Dale Hubbard Foundation
2005
Los Alamos National Lab Foundation
2006
Santa Fe Community Foundation
2011
Cowboys for Cancer Research
2012
The Stocker Foundation
2013
The Daniels Fund
 
Outstanding Fundraising Professional
1999
Stanley Weinstein
2000
Ina Simmons
2001
Cleta Downey
2002
Laura Lee Moore
2003
Lynn Trojahn
2004
Vicki Macaulay
2005
Laura Hueter Bass
2006
Kay Peck
2007
Pam Hurd-Knief
2008
Jan Hosea
2009
LaDonna Hopkins
2011
Kevin Hagen, Sandy Mann
2012
Julie Cook
2013
Gayle Dean
2014
Donna Marie Stumpf
2015
Noelle Bartl
 
Outstanding Business/Corporation in Philanthropy
1987
PNM
1988
First National Bank
1989
US West
1990
Sunwest Bank
1991
Burlington Resources
1992
American Home Furnishings
1993
General Mills, Inc.
1994
Diagnostic
1995
Intel Corporation
1996
Norwest Bank
1997
Sandia National Labs
1998
Furr's Supermarkets
1999
Presbyterian Healthcare Services
2000
Ford Motor Company
2001
Bank of America
2002
G.E. Aircraft Engines
2003
First State Bank
2004
The Thornburg Companies
2005
Lexus of Albuquerque
2006
CitiCards of New Mexico
2007
French Mortuary
2008
Clear Channel Outdoor
2009
NM Educators Fed. Credit Union
2010
Mosaic Potash
2011
BRYCON Construction, Calculex, Jaynes Corp., Wells Fargo
2012
HB Construction
2013
Mountain States Insurance Group
2014
General Mills, Inc.
2015
Delta Dental of New Mexico
 
Outstanding Leader in Philanthropy
1991
Martha and David Cooper
1992
Elisabetha and Arthur Spiegel
1993
Calvin Horn
1994
Robert and Florrie Stamm
1995
Dean and Alice Irvin
1996
Sarah Belle Brown and Douglas Minge Brown
1997
Anne W. and John L. Marion
1998
Zannie Garcia
1999
Elspeth Bobbs
2000
Larry Willard
2001
George Clayton Pearl
2002
Don and Dianne Chalmers
2003
Seven Bar/The Black Family
2004
Thomas M. Brennan
2005
Victor & Colette Jury
2006
Jack and Donna Rust
2007
H.B. Horn
2008
Jim & Carol Hinton
2009
Larry & Dorothy Rainosek
2010
Rick & Debbie Johnson – Central Ammu Devasthali-Southern NM
2011
Del Esparza, Bert Levine, Michael & Judy Johnson
2012
Cara & Ab Potter (Central NM), Larry Stolarczyk (Southern NM)
2013
David Rubin
2014
Stan Fulton
2015
Kathy and Garrey Carruthers
 
Outstanding Family in Philanthropy
2007
Rozier & Victoria Sanchez Family
2008
Kathy & Mike Mechenbier Family
2009
Cates and Leischner Family
2010
Mike and Mary Anaya Family
2011
Frank D. Gorham, Jr. and Marie K. Gorham Charitable Foundation
2012
T. Greg and Susan Merrion
2013
Nancy Croker, MD and Joseph Gorvetzian, MD
2014
Lumpkin Family Foundation
2015
Fred and Jane Hampton
 
Outstanding Service Organization
1998
Junior League of Albuquerque
1999
United Way of Central New Mexico
2003
Rotary Club of Albuquerque - Del Norte
2005
Albuquerque Civitan Clubs
2006
Social Venture Partners New Mexico
2008
Sandia Civitans
2009
Assistance League of Albuquerque
2010
Rotary Club of Albuquerque and Rotary Foundation
2011
Society of St. Vincent de Paul
2012
Associated General Contractors
 
Outstanding Volunteer Fundraiser
1991
William Nordyke
1992
Ray Zimmer
1993
Jane Baston
1994
Betty Sabo
1995
Ann Nokes
1996
Zack Clem, Jr.
1997
Elizabeth Hirsch
1998
Sherman McCorkle
1999
Jan Freiderich
2000
J. Howard Mock
2001
Doris Rhodes
2002
Duffy Swan
2003
Barbara Allender
2004
Robert Wertheim
2005
Edward Lujan
2006
Diane Harrison Ogawa
2007
Peggy Ann Findlay
2008
Melanie Burns
2009
Charmay Alred
2010
Ruthie Horn Robbins
2011
Phil E. Prevender
2012
Diana & George Trujeque
2013
Bruce Seligman
2014
Brian Colon
2015
Pauline Lucero
 
Outstanding Youth in Philanthropy
     Elementary School Philanthropist:
2006
Shelby Rashap
2007
Austin Tanner Denton
2008
Dominic Roybal
2009
Derek Selvage
2010
Taylor Roybal
2011
Lillian Parker
2012
Bridget Simpson
2015
Josiah Kinlichiinii
     Middle School Philanthropist:
2006
Logan Medlin
2007
Kimberly Turner
2008
Donna Berardinelli
2009
Derek Kane
2012
Presley Rhodus
2014
Ruby Selvage
2015
Lindsay Eckelman
     High School Philanthropist:
2006
K’Dawn Butler
2007
Krista Lockwood
2008
Vaughn Carty
2009
Nick Felipe
2010
Krystal Melendez
2011
Jake Bowles
2012
Gage Cowles
2013
Andrew J.K. Wilson
2014
Nikkie Duran
2015
Samsara Durvasula, Shannon Fonseca and Elizabeth Moser - Albuquerque Academy
     Youth Collaboration Award:
2010
Macaroni Necklace Project, Laguna Department of Education
2011
Albuquerque Academy Community Builders
2012
Monte Vista Elementary School
2013
La Cueva High School Students of Debra Chandler
 
Young Nonprofit Professional Network
     Outstanding Young Nonprofit Professional:
2010
Amanda Bissell
2011
Kristina G. Fisher
2012
Carrie Williar-Lin
2013
Lindsey Stanek
2014
Jasmine Cuffee
2015
Dathan Weems
     Outstanding Young Board Member:
2010
Patrick Dolan
2011
Maria Montoya Chavez
2012
Emily Thaler
2013
Cathy Cavanaugh
2014
Serena Lyons
2015
William Gupton
     Outstanding Young Leaders Advocate:
2010
Bianca Sopoci-Belknap